بارکد،بارکدخوان

۶ اردیبهشت ۱۳۹۸      
بارکد خوان

اجرای طرح نصب بارکد دو بعدی برای 5 گروه کالایی از اردیبهشت ماه

به گزارش روابط عمومی پروژه شبنم به نقل از خبرگزاری مهر، محمدحسن نکویی‌مهر با اشاره به از سرگیری اجرای طرح نصب بارکد دوبعدی بر روی کالاها برای جلوگیری از عرضه کالاهای قاچاق (شبنم ) در بازار گفت: با توجه به نامگذاری امسال به نام سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی؛ یکی از اقدامات اصلی برای حمایت از تولید داخلی، مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، اجرای طرح شنبم از اول اردیبهشت سال جاری برای 5 گروه کالایی، اجباری شده و بر این اساس، نصب برچسب دارای کد دو بعدی برای شناسایی و ممیزی کالاهای وارداتی و قاچاق، الزامی است.

وی تصریح کرد: هر کالای وارداتی که از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود، باید دارای این کد دو بعدی باشد و چنانچه فاقد این برچسب باشد، با عنوان کالای قاچاق با آن برخورد می‌شود.

به گفته نکویی‌مهر، اجرای طرح شبنم از ابتدای اردیبهشت ماه برای گروههای کالایی لوازم خانگی، تلفن همراه، کالاهای رایانه‌ای و ملحقات آن، برخی از تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی الزامی است و واردکنندگان کالا ملزم و مکلفند که شرکتهای کارگزار مرتبط جهت نصب و دریافت برچسب دو بعدی کالا و نصب و الصاق آن بر روی بسته‌بندی کالا اقدام کنند.

وی اظهار داشت: واحدهای تولیدی این گروههای کالایی نیز موظفند نسبت به عرضه این کالا دقت به عمل آورده، در صورتی که کالایی فاقد برچسب باشند، از خرید و عرضه آن ممانعت به عمل آیند.

نکویی مهر گفت: همچنین مصرف‌کنندگان نیز باید کالاهای مورد درخواست خود را از گروههای مذکور بررسی کرده و از اصالت آنها اطمینان حاصل کنند، ضمن اینکه حتما باید به هنگام خرید و تحویل کالا، دقت لازم را به جهت نصب برچسب دوبعدی بنمایند، در غیر این صورت از خرید آن خودداری کنند.